Ахметов Рінат Леонідович
- П'ятниця, 29 серпня 2008, 19:17
- Останнє оновлення на П'ятниця, 29 серпня 2008, 19:27
- Написав whois
Народний депутат України (з весни 2006 р.), найбагатша людина України.
Народився 21 вересня 1966 р. у Донецьку в родині шахтаря.
Татарин за національністю.
На початку 1990-х рр. закінчив економічний факультет Донецького державного університету.
У 1995 р. ініціював створення Донецького міського банку, та став одним з наймолодших українських банкірів.
До кінця 1990-х перетворився на найвпливовішу людину в Донбасі, неформального лідера т.з. «донецького клану». Часто Ахметова називають однією з найбагатших людей України. Він є Президентом футбольного клубу «Шахтар», на думку експертів, фактично контролює фірму «Люкс», якій належить більшість готелів Донбасу, а також контролює дочірні структури «Індустріального союзу Донбасу» - компанії «АРС», «Данко», «Енерго», Ембролд», «Гефест» та інші.
Вважається, що завдяки впливу Ахметова головою адміністрації Донецької області у 1997 р. було призначено Віктора Януковича.
Вперше його прізвище здобуло достатньо широку популярність в середині 1990-х після того, як він змінив на посту президента футбольного клубу «Шахтар» Ахата (Александра) Брагина (також відомий як «Алік Грек»), загиблого в результаті вибуху на стадіоні «Шахтар» в Донецьку 15 жовтня 1995 року.
У біографії мільярдера багато білих плям. Наприклад, як і більшість українських багачів, він ніколи гранично чітко не пояснював коли і як заробив стартовий капітал і перший мільйон. У своїх інтерв'ю Ахметов говорить, що зміг розбагатіти, пішовши на багато підприємницьких ризиків в перші роки після розпаду СРСР. У 1995 році стояв у витоків створення "Донгорбанка".
Для публіки також залишається загадкою, чи тільки дружба і легальний бізнес пов'язували Ріната Ахметова з Ахатем Брагиним (відомий також під прізвиськом Алік Грек). Це був авторитетний донецький підприємець (зокрема, його знали як президента ФК "Шахтар") і, за даними правоохоронних органів, — впливовий кримінальний авторитет. Загинув в жовтні 1995 року на донецькому стадіоні "Шахтар" в результаті спланованого вибуху.
Його вважають за найбагатшу людину України. Свої доходи він отримує від більш ніж 90 підприємств, які прямо або опосередковано контролюються найбільшою в Україні компанією "Систем Кэпитал Менеджмент" (СКМ), що управляє. Серед них - меткомбінат "Азовсталь", Харцизський трубний завод, "Перший український міжнародний банк" (ПУМБ), "Донгорбанк", Страхова компанія "АСКА" (найближчим часом, згідно планам СКМ, ця компанія буде продана), пивоварна група "Сармат", видавничий холдинг, управління активами якого передане ЗАТ "Сьогодні Мультимедіа", ТРК "Україна", ТОВ "Астеліт" (мобільний оператор life:)), ФК "Шахтар" (Донецьк), мережа АЗС "Гефест". Чисельність співробітників підприємств, що обертаються на орбіті СКМ, - близько 160 тис. чоловік.
Декілька років підряд власник 90% акцій СКМ не втрачає лідируючих позицій в зарубіжних та вітчизняних топ-рейтингах найбільш заможних людей України та Європи. Дані про розмір стани Р.Ахметова різняться, проте лідерство серед співвітчизників гранично стабільно. У числі порівняно недавніх "рейтингових" досягнень Р.Ахметова було 11-е місце серед центрально- і восточноєвропейцев за версією польського журналу "Wprost" (із станом $7,2 млрд.) і перша строчка в списку багатющих українців, складеному журналом "Кореспондент". У 2006-му його стан українські експерти оцінили в $11,8 млрд., рік потому - близько $15 млрд. Це було більш ніж в три рази більше показника що зайняв другу позицію Віктора Пінчука, власника групи компаній "Інтерпайп" і зятя екс-президента Леоніди Кучми.
А ось в червні 2008-го експерти "Кореспондента" оцінили активи донецького бізнесмена вже в $31,1 млрд. і назвали його найбагатшим в Європі і СНД. Сума опинилася удвічі більше, ніж рік тому, і на $ 1,5 млрд. більше вартості активів найбагатшого росіянина Олега Деріпаськи. До речі, в квітні 2008 року експерти авторитетного видання "Forbes", налічивши у О.Деріпаськи $28,6 млрд., оцінили стан найбагатшого українця всього в $7,3 млрд., поставивши його в світовому рейтингу товстосумів на 127-е місце.
У листопаді 2006-го аудиторська компанія "Pricewaterhousecoopers" завершила аудит консолідованої фінансової звітності ЗАО "СКМ" за 2005 рік. Згідно звіту, активи підприємств групи на кінець 2005 року склали $7,235 млрд. Чистий прибуток СКМ (без урахування фінансових результатів підприємств групи) за 2006 рік склав 1,232 млрд.грн.
За підсумками 2007 року чистий прибуток ЗАО "СКМ" склав більше 19 млрд.грн. Таке зростання фінансових показників, як мовиться в прес-релізі, стало результатом істотного зростання ринкової вартості акцій підприємств Группи СКМ після їх входження до складу групи.
Серед бізнес-завдань Р.Ахметова на найближче майбутнє, як повідомлялося в різний час в різних джерелах, - поповнити активи "Укртелекомом", найбільшим вітчизняним оператором стаціонарного зв'язку, і декількома металургійними підприємствами в Центральній Європі, Північній Африці і на близькому Сході. Крім того, Р.Ахметов претендує на роль одного з видних українських філантропів. У 2005 році СКМ заснувала добродійний фонд "Розвиток України", а його президентом став сам глава СЬКМ. Керівництво компанії заявило про наміри інвестувати в добродійні соціальні проекти до $10 млн. щорічно.
Під час президентської виборчої кампанії 2004-го Ахметов активно підтримував провладного кандидата, Прем'єр-міністра України Віктора Януковича, з яким у нього на той час давно склалися ділові і приятельські стосунки. Після перемоги Віктора Ющенка бізнес-імперія Р.Ахметова, як багато хто тоді подумав, опинилася на межі колапсу. Серйозним потрясінням для підприємця осінню 2005 року стала реприватизація меткомбіната "Криворіжсталь", яким він володів на пару з В.Пінчуком. Втім, після "оранжевої революції" з матеріальних втрат втрата "Криворіжсталі" виявилася дуже великою, але єдиною.
В результаті приходу до влади "оранжевої команди" Р.Ахметов поніс і деякі моральні витрати. Влітку 2005-го у правоохронців виникла підозра, що він може мати відношення до кримінальних сутечок 18-річної давності і до декількох економічних злочинів. На адресу бізнесмена посипалися запрошення "на бесіду для надання свідчень", потім послідували обшуки в його офісах та резиденції. Р.Ахметов вирішив перечекати "негоду" в одному з улюблених місць європейських багачів - тихому і спокійному князівстві Монако. А через декілька місяців "відпочинку і роботи" за межею спокійного повернувся до України і продовжив активно займатися не тільки бізнесом, але і політикою.
Р.Ахметов був і поки залишається одним з основних спонсорів Партії регіонів. З нею він навесні 2006-го під № 7 у виборчому списку прийшов до українського парламенту. На політичному терені, на думку експертів, звання рядового депутата і рядового члена парламентського Комітету з питань економічної політики - зовсім не межа мріянь і можливостей молодого, багатого і амбітного бізнесмена. Хоча за час перебування нардепом яскравими виступами і законодавчими ініціативами він не відрізнився. Як не відрізнився і регулярними відвідинами засідань Верховної Ради.
На дострокових виборах-2007 пройшов до парламенту за списком "регіоналів" під тим же 7-м номером.
Останнім часом політичні експерти і журналісти все частіше говорять про розкол в Партії регіонів по лінії "Ахметов - Янукович", існування якого високопоставленими членами ПР ретельно ховається, і зближенні мільярдера з Секретаріатом Президента Ющенка. Фахівці прогнозують, що в осяжному майбутньому Р.Ахметов може відійти від "регіонів" і профінансувати власний новий або який-небудь з "добре забутих" старих політичних проектів (наприклад, Трудову Україну). Справа дійшла навіть до того, що політтусовочна чутка вже приписує мільярдерові його заочну згоду на участь в створенні нової пропрезидентської партії, за яке візьметься розділ Секретаріату Президента Віктор Балога. Ще більше говорять про готовність Ахметова фінансувати чергову президентську кампанію В.Ющенко, який тепер нібито має намір особливий акцент зробити на отримання довіри виборців в східному регіоні країни.
Звання, нагороди
Р.Ахметов - Заслужений діяча фізкультури і спорту України. Повний кавалер ордена "За заслуги". Нагороджений медаллю "Шахтарська слава" I-III ступенів, золотою медаллю Чемпіонату України по футболу (2002, 2005 і 2006 рр.). Лауреат премії "Визнання" - "за вагомий внесок в меценатство".
Сім'я, хобі
Одружений, дружина - Лілія Ахметова (Смірнова), 1965 г.р. Сьогодні вона займає пост голови ревізійної комісії ЗАТ "СКМ". Попереднє її місце роботи і посада, згідно звітної інформації СКМ за 2006 рік, - Донецький завод резино-технических виробів, моторист 2-го розряду. У подружжя Ахметових двоє синів - Дамір (1988 г.р.) і Алмір (1997 г.р.). Мати бізнесмена Някия Насредіновна - голова наглядової ради ЗАТ "СКМ".
Основне захоплення Р.Ахметова – спорт (бокс, футбол, у-шу).
У одному з інтерв'ю на питання "чого ви боїтеся?" мільярдер відповів: "По-перше, я не люблю ходити голодним. По-друге, - хворіти. А по-третє, я не хочу вмирати".