Омелян Вішка
- Четвер, 27 травня 2010, 06:31
- Останнє оновлення на Четвер, 27 травня 2010, 06:43
- Написав writer
Омелян Вішка, 1940 р.н., місце народження – Україна.
Народився у селі Журавці, Рава Руського р-ну Львівської області в час перебування цієїмісцевості (від вересня 1939 року) у складі Української РСР.
Батько, мобілізований у 1941 році до лав Червоної армії, пройшов усю війну і буквально за декілька днів до перемоги загинув у квітні 1945 року в Угорщині.
На жаль, і українське село Журавці відійшло до Польщі – радянсько – польський кордон пройшов трошки східніше рідного села моленького тоді Омеляна. Так народжений в Україні, син ветерана радянської армії опинився в рідному селі у чужій ворожій щодо українців державі – Польщі. У 1947 році в рамках етноцидної антиукраїнської операції польських властей “Вісла” Омелян з братом та сестрою, як українці за нвціональністю, були депортовані на колишні німецькі землі (з яких перед тим таким же варварським способом було депортовано міліони мирного населення німецької національності). Сімя потрапила в село Заброст, Ольштинського р-ну (Східна Прусія). Поселились у розграбованій раніше поляками колишній німецькій хаті. Город заріс бурянами, садити і сіяти було вже запізно. Щоб матері з трьома дітьми не померти з голоду прийшлося йти в найми до поляків. Тільки завдяки працьовитості матері діти вижили. Вшколи ходити треба було 7 км. В холодний час ходили по черзі, бо мали одні чоботи на трьох. Щоб навчатися у 6-7 класі треба було ходити ще далі – понад 12 км. Старший брат припинив навчання – працював, щоб вивчити молодшого. Після польської політичної відлиги 1956 року, дітям-українцям дозволили урок української мови на громадських засадах. З цього часу Омелян вважає себе українським активістом. Після закінчення вчительської семінарії у м. Торунь, вчителював у сільських початкових школах коло Торуня. Заочно закінчив Вищу педагогічну школу у Гданську.
Отримав роботу вчителя у школі м. Торуня.
Омелян Вішка активно досліджує історію польсько-українських стосунків між Першою та Другою світовими війнами. Є автором понад 50 наукових публікацій, в тому числі 7 окремих виданнь. Серед яких хотів би виділити солідне історичне дослідження “Emigracja ukrainska w Polsce. 1920 – 1939”, Torunj, 2005, 752 s. В цій праці пан О. Вішка дослідив умови проживання інтернованих воїнів армії УНР та чиновників – петлюрівців у польських таборах, створених для інтернування своїх колишніх союзників, згідно сепаратного "Ризького миру” поляків з більшовицькою Росією, інших втікачів з Наддніпрянської України та полонених воїнів Української Галицької Армії.
Зараз завершив роботу над великою працею про відомих варшав’ян українців за національністю. Ця працю дуже позитивно вплине на імідж українців Польщі, так як поляки взнають, що багато видатних людей в дійсності не поляки, а українці.
Іншою благородною сферою діяльності п. О. Вішки є опорядкування місць захоронення воїнів армії УНР у Польщі. Прикладом цієї діяльності може послужити відмінно впорядковане кладовище воїнів-українців у Алекєксандрові Куявському, на якому я особисто побував разом з паном Вішкою, перебуваючи з візитом у Торунському та Гданському університетах в 2008 році.
На сьогодні Омелян Вішка активно займається зміцненням доброго іміджу українців у Польщі. Він є співробітником Торунського унуверситету ім. Коперніка, шанованою людиною.