Тігіпко Сергій Леонідович
- Вівторок, 22 грудня 2009, 13:41
- Останнє оновлення на Вівторок, 30 листопада 1999, 02:00
- Написав writer
Кандидат в президенти України 2010
Політик, економіст, фінансист. Він - один з тих кандидатів, що не приховують значних розмірів свого фінансового стану, і стверджує, що витрачає на боротьбу за президентське крісло власні засоби. Але для повноти образу розбещеного мільйонера Сергій Леонідович недостатньо ексцентричний, а для ролі ефективного державного менеджера - непристойно багатий. Уміння бути демократичним і відкритим, отримав ще у комсомолі, разом з новітніми методами "утримання" аудиторії, привнесеними политтехнологами, вигідно відрізняють його від інших представників української еліти. Тігіпко вміє бути зручним і зрозумілим як для соратників, так і для опонентів.
Народився 13 лютого 1960 року в українському селі Драгонешти Лазовського району Молдавської РСР. У 1982 році закінчив Дніпропетровський металургійний інститут за фахом “інженер-металург”. З 1982 до 1984 року служив у Радянській Армії, в танкових військах.
Починав кар'єру як комсомольський активіст - в 1984 році. Працював секретарем комітету ЛКСМУ, завотделом і заступником директора по навчально-виховній роботі Дніпропетровського механіко-металургійного технікуму, завотделом пропаганди й агітації Дніпропетровського обласного комітету ЛКСМУ. В 1989- 1991 гг. був першим секретарем обкому комсомолу.
У жовтні 1991 року Сергій Леонідович пішов у банкіри. Спочатку він був заступником голови правління комерційного банку "Дніпро". У березні 1992 року стає головою правління нового дніпропетровського КБ "Приватбанк". Згідно деяким даним, саме Тігіпко запропонував засновникам групи "Приват", серед яких були Ігор Коломойский і Геннадій Боголюбов, створити власний комбанк. Як пише видання "Ліга", в одному з інтерв'ю мільярдер Г.Боголюбов сказав, що спершу С.Тігіпко був найманим менеджером, а потім став ключовим партнером і акціонером. Пізніше засновники "Привата" його частку викупили.
В 1994- 1997 гг. С.Тігіпко - позаштатний консультант Президента України Леоніда Кучми з питань грошової політики. Потім одержує пости міністра України з питань економічної реформи в уряді Павла Лазаренко (1997), віце-прем'єра з питань економіки в Кабміні Валерія Пустовойтенко ( 1997-1999), міністра економіки в уряді Віктора Ющенко.
В 2000- м року на довиборах у Верховну Раду у виборчому окрузі в Павлограді стає народним депутатом України. Через півроку він очолив партію "Трудова Україна".
Після відставки Прем'єр-міністра Ющенко сподівався, що Кучма подасть його кандидатуру на твердження новим главою Кабміну. Але уряд очолив Анатолій Кінах.
В 2002- м повторно проходить у парламент за списком пропрезидентського блоку "За Єдину Україну!
Із грудня 2002- го два роки займав пост голови Національного банку України.
З липня по листопад 2004 р. Сергій Тігіпко очолював виборчий штаб Віктора Януковича. 29 листопада того ж року Сергій Леонідович подав у відставку з посади голови Нацбанку України.
У квітні 2005 року Тігіпко залишив посаду голови партії "Трудова Україна", і фактично пішов з великої політики, зосередившись на керуванні власним більшим бізнесом - фінансовою групою ТАС, у яку входили " Тас-Инвестбанк", " Тас-Комерцбанк", " Тас-Бизнесбанк", страхова компанія ТАС, клініка сімейної медицини й ряд інших активів.
В 2007 році продав " Тас-Инвестбанк" і " Тас-Комерцбанк" шведському банку "Swedbank". Як повідомляли ЗМІ, - за $735 млн. при розмірі власного капіталу двох финучреждений $161,2 млн.
18 березня 2008- го Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко призначила Тігіпко своїм радником. У той же час, на парі із прем'єром він став співголовою знову створеної Ради інвесторів при Кабінеті Міністрів.
У червні 2009 року Сергій Тігіпко заявив про те, що збирається балотуватися на пост Президента України. У зв'язку із чим звільнився посад радника прем'єр-міністра Юліи Тимошенко й співголови ради інвесторів при Кабінеті Міністрів заради участі в президентській кампанії. Як заявив політик, з Тимошенко своє звільнення він не погоджував. Одночасно Тігіпко пішов з посади віце-президента асоціації "Український кредитно-банківської союз", і нагадав, що раніше залишив посаду голови правління "Сведбанка".
За словами політика, він сам буде фінансувати свою виборчу кампанію. Був зареєстрований у кандидати в Президенти України як самовисуванець.
У лютому 2008 року журнал "Фокус" оцінив активи Тігіпко $900 млн. (№28). Роком раніше його стан оцінювався в $780 млн. По оцінках журналу "Кореспондент", його стан - $ 1,6 млрд.
Довідка про доходи.
Кандидат у Президенти України Сергій Тігіпко задекларував за 2008 рік доходів на суму 20261901,18 грн. Відповідно до декларації про доходи, зобов'язання фінансового характеру й майновому стані Тігіпко, оприлюдненої на сайті ЦИК, більшу частину доходів він одержав у результаті відчуження цінних паперів і корпоративних прав - 10574326,20 грн.
У структурі доходів Тігіпко заробітна плата склала 3792272,13 грн, матеріальна допомога - 6605,18 грн, дивиденты - 1851540,34 грн, дохід від підприємницької й незалежної професійної діяльності - 4037157,33.
Крім того, як видно з декларації, Тігіпко володіє будинком (1252,20 м кв.), квартирою (419 м. кв.) і земельною ділянкою (37 679 м кв.).
У той же час ні він, ні члени його родини не мають транспортних засобів.
Відповідно до декларації, сума коштів на рахунках у банках і інших фінансово-кредитних установах у Тігіпко становить 4251507,02 грн.
У різний час зближався з різними людьми. Підтримував гарні відносини з Леонідом Кучмою, у часи прем'єрства - з Віктором Ющенко, але згодом кардинально розійшовся з ним. На нинішньому етапі підтримує відносини з Віктором Пинчуком.
Родина.
Одружений другим шлюбом. Від першого шлюбу є дочка Ганна, на честь якої названа група "ТАС" (Тігіпко Ганна Сергіївна). В 2005 році женився на київською підприємницею Вікторією Лапотовской.
Основні захоплення. Спорт (атлетизм, футбол, теніс, гірські лижі, плавання), читання книг.
В 2001 році народні депутати Григорій Омельченко й Анатолій Єрмак у депутатському запиті затверджували, що в період з 1993 по 2001 р. "Тігіпко особисто (в окремих випадках його дружина Наталя Тігіпко) разом з юридичними особами створив мережу взаємозалежних комерційних структур, страхових компаній і вніс значні засоби готівкою як свою частку їхнього статутного капіталу". Серед створених структур були названі:
- ТОВ "Альфа-Приват, ЛТД",
- ТОВ "До, ЛТД",
- ТОВ " Бнм-Приват, ЛТД",
- ЗАТ компанія з іноземними інвестиціями Українсько^-Кіпрський "Приват Интертрейдинг" (внесок С.Тігіпко - $5320),
- ТОВ "Сентоза ЛТД",
- ТОВ "СОЛМ ЛТД",
- ТОВ "Віст ЛТД",
- ЗАТ "Страхова компанія "Міжнародна страхова компанія" (внесок С.Тігіпко - 505 925 грн., Н.Тігіпко - 28 107 грн.),
- ТОВ "Перша міжнародна фінансова корпорація" (внесок Н.Тігіпко - 27 844 грн. і 599 719 грн.),
- ТОВ "Нефтегаз сервіс",
- ТОВ "Інвестиційна компанія " Бізнес-Инвест" (внесок С.Тігіпко - 44 000 грн.),
- ЗАТ страхова компанія "Приватполис" (внесок С.Тігіпко - 497 146 грн., Н.Тігіпко - 27 315 грн.),
- ЗАТ "Холдингова Компанія " Теко-Днипрометиз" (внесок С.Тігіпко - 111 000 грн.),
- ЗАТ Страхова компанія "Міжнародна страхова група".
Народні депутати виражали подив кількістю внесених Тігіпко наявних засобів і затверджували, що в 1995- 1996 роках за допомогою кореспондентських рахунків Приватбанку нібито "були відмиті за кордоном кошти , добуті злочинним шляхом, на суму більше $150 млн". За даними Омельченко і Єрмака, 7 травня 1996 року тодішній міністр внутрішніх справ України Юрій Кравченко направив Президентові Л.Кучмі доповідну записку "Про негативні тенденції в роботі комерційних банків". Виклавши наведені вище факти, міністр, за інформацією народних депутатів, запропонував главі держави "призначити урядову комісію з вивчення й відпрацьовування питання відтоку з України коштів через кореспондентські рахунки АКБ "Приватбанк". За даними Омельченко і Єрмака, Леонід Кучма дав доручення вжити заходів по доповідній Кравченко. Однак конкретних дій, як відзначають законодавці, за цим не пішло.
Один з колишніх співробітників ГУБОП МВС України через кілька років розповів, що в 1996 році Тігіпко нібито збиралися заарештувати, але арешт не відбувся, оскільки його призначили віце-прем'єром.
За даними Інтернет- Сайту "Досьє", під час віце-прем'єрства Сергія Тігіпко обвинувачували в лобіюванні інтересів французької компанії по виробництву цементу Lafarge, до якої нібито близький Жак Ширак. Ця структура хотіла взяти під свій контроль Миколаївські, Кам'янець-Подільські й Луцький цементні заводи. Нібито саме за це Тігіпко був нагороджений французьким орденом "Почесного легіону".
В уряді Віктора Ющенко міністр економіки Тігіпко лобіював інтереси Григорія Суркиса й Віктора Медведчука. Так затверджувала Юлія Тимошенко ("Українська правда", 27 квітня 2001 р.). За її словами, реформа в енергетику гальмувалася саме Сергієм Леонідовичем. "Він не зміг знайти собі місце в уряді, що працювало чесно й прозоро, не лобіюючи нічиїх інтересів", - затверджувала Тимошенко.